Elektrik enerjisi sadece otomobillerde değil, yakın gelecekte bütün ulaşım araçlarında ana enerji kaynağı olarak kullanılacak duruma gelecektir. Elektrik enerjisiyle yüksek devirler elde edip 2-4 kişilik küçük bir uçakta
kullanılabilecek kadar güç üretebiliyor. İleride daha büyük uçaklarda hatta ticari ucuşlarda kullanılması beklenen motorun Test aşamaları başlamış geliştirilmeye çalışılmaktadır.

Dünya üzerinde var olan teknoloji şirketleri fosil yakıtlar kullanarak yapılan araçlar yerine elektrik ile çalışan motorlar üretmek için yarışa girişmeleri gelecek nesiller için güzel bir başlangıç olacaktır. onlarca firmanın çalışmaları sonucunda oluşturdukları ürünleri teknoloji fuarlarında sergilemeleri ve gelecek için güzel bir başlangıç yapmaya çalışmaları elektrikli araçlar ve bunların içinde elektrikle çalışan uçaklar yaparak uzun menziller elde etmek için zaman harcamaktadırlar. 2030 lu yıllara kadar 2 bin km menzile ulaşabilecek elektrikle çalışan uçaklar yapmayı planladıkları görülmektedir. Şuan ki denemeler 200 – 300 km hızla giden araçlar yaptıklarıdır. Bunun örneği Lilium bulunmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir