Beton hepimizin bildiği gibi modern yaşama yön veren bir malzemedir. Su haricinde en yaygın kullanılan malzemedir. Daha güçlü ve çevre dostu olan beton üretmek oldukça yenilikçi bir yaklaşım geliştirildi.Beton artık daha güçlü!

MIT öğrencileri betonu daha güçlü ve daha çevreci yapabilmek için ıslanmış plastik şişeleri kullanan bir teknik geliştirdi. Plastik şişelerin kullanıldığı betonlar, sıradan betonlara kıyasla yüzde 20 daha dayanıklıhale geldi. Araştırma, plastiklerin gama radyasyonuna maruz bırakılmanın onu daha güçlü hale getirdiğini ortaya koydu. Daha sonra ıslanmış plastik öğütülerek bir etkiye dönüştürüldü ve çimento ile karıştırıldı.
Geri-saçılma elektron mikroskobu ve X-ışını mikrotomografi kullanılarak plastik ile beslenen betonlar incelendiğinde, betonun kristalliğinin ışınlanmış plastik ilavesi ile daha yoğun hale geldiği gözlemlendi. Ayrıca sonuçta elde edilen ürünün herhangi bir radyoaktif özelliği olmadığı da tespit edildi.

Öğrenciler bu araştırmada çevreyi ve atmosferi kirleten iki ana bileşene yöneldi. Bunlar; insan yapımı karbon dioksit emisyonlarının yüzde 4,5’ini oluşturan beton sektörünün karbon ayak izini azaltmak ve her yıl depolama sahasına giren tonlarca plastik atıkları geri dönüştürebilmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir