Zararlı bir fidye yazılımı olan yani kötü tavşan yazılımı türkiyeyi nasıl etkiliyor.sizin için bu makalede anlatıyoruz.Daha önce dünyayı tehdit eden Petya virüsü üzerinden geliştirildiği tahmin edilen Bad Rabbit, verilerini geri almak isteyen kurbanlardan çok kısa sürede 0,05 Bitcoin ödemelerini istiyor.Fidyeyi ödeyerek verilerini kurtarmak isteyen kurbanların derin web’te bulunan bir .onion uzantılı aderse gitmeleri gerekiyor. Bu adrese ulaşabilmek için TOR isimli tarayıcının ya da OrFox isimli mobil tarayıcının kullanılması gerekiyor.

Siber korsanlar her kurbana özel bir parola vererek, fidyeyi bu parolayı girerek yapmalarını istiyor. Verilen zamanda fidyeyi ödeyemeyenlerden ise daha yüksek meblağlar talep ediliyor. 0,05 Bitcoin günün kuruyla 275,59 dolar, yani 1.037 TL ediyor.Bad Rabbit’ten en kötü şekilde etkilenenler Rusya ve Doğu Avrupa ülkeleri oldu. Almanya’dan da birçok kurumdan fidye istendiği belirtiliyor.

Rusya’nın büyük haber ajansları Interfax ve Fontanka’nın verileri siber korsanlar tarafından rehin tutulurken; Ukrayna’da durum daha vahim. Odessa Havaalanı, Kiev metro sisteminin ve Ukrayna Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı verileri siber korsanlar tarafından rehin tutuluyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir